CV'de cesaret arayan İnsan Kaynakları Uzmanı Kariyerbak.com

Kariyerbak.com.tr| Blog -CV'de cesaret arayan İnsan Kaynakları Uzmanı Kariyerbak.com

CV'de cesaret arayan İnsan Kaynakları Uzmanı Kariyerbak.com
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Microsoft pek çok gencin hayalini kurduğu şirketlerden biri. Her yıl binlerce CV aldıklarını söyleyen Microsoft İK Direktörü Vlad Bog, “CV’de çeşitliliğe bakıyorum, mesela sektör, pozisyon değiştirmiş mi? Bu kişilerin cesur olduğunu gösterir” diyor.

TÜRKİYE’de kaç çalışanınız var?

Ankara dahil 450 çalışanımız var.

Kaç CV geliyor yılda?

60 pozisyon açıklıyoruz ve her biri için 90 CV geliyor. Ama mesela stajyerlik pogramı için yılda 25 kişi alıyoruz, her bir pozisyona 1.500 başvuru geliyor. MACH programı (yeni mezunlara yönelik yürütülen işe alım programı) için de her bir pozisyona 700 CV geliyor.

MACH’da deneyime bakıyoruz, tabii yeni mezunda deneyim kolay değil ama yaz tatillerini feda edip staj yapanlar, CV’sini üyeliklerle dolduranlar öncelikli.

CV’de neye bakarsınız, sizin ilginizi nasıl çekebilirler?

Eğitim değil, ne yaptıklarına bakarım. Ayrıca ben çeşitliliğe de bakıyorum, mesela sektör değiştirme cesareti göstermiş mi, pozisyon değiştirmiş mi, bu değişimler kişilerin cesur ve meraklı olduğunu gösteririr. Oradan oraya gitmek bence cesaret, merak ve kendine güven işareti. Bu kişiler iş garantisine değil, işten zevk almaya bakıyorlar demek.

Siz en iyilere ulaşmak için neler yapıyorsunuz?

Yetenekleri bulmak için Ortadoğu ve Afrika’da görev yapan bir departmanımız var. Bu departmanda çalışanlar potansiyel yetenek avcıları. Kendi networkleri var, LinkedIn’i kullanıyorlar. Belirledikleri kişilerle önce 20-30 dakikalık bazen daha uzun telefon mülakatları yapıyorlar. Eğer isterlerse yüz yüze mülakata çağırıyorlar. Bu bir yol.

Diğer bir yol da biz Türkiye’de 3 defa en iyi işveren seçildik. Eğer en çok çalışılmak istenen kurumsan insanlar bunu biliyor. Görüştüğüm her aday bu ödülden haberdar.

Yöneticiler çalışan memnuniyetinden sorumlu

Türkiye’de yetenekli genç bulmak zor mu?
Hayır inanılmaz çok yetenek var. Bunu biliyordum önceden de. Bana bu pozisyon önerildiğinde, ben ve karım çok istekli olduk, ana sebep insanlardı. Çünkü insanlar Türkiye’de akılları ve kalpleri ile çalışıyorlar. Çok fazla duygu var, insanlar işlerine duygularını, kalplerini koyuyorlar. Bunu seviyorum.

Çalışanları şirkete bağlamak için ne yapıyorsunuz?

İçeride bir çalışan memnuniyeti anketi yapıyoruz. Diğer şirketlerin yaptığından farklı olarak her departmandan bir kişi anketten çıkan sonuçlardan ve bu sonuçların neyi refere ettiğinden sorumlu oluyor. Departmandaki farklı kişilerle görüşmeler yapıp iyi ve kötü sonuçların altında yatan sebeplere bakıyorlar. O segmentteki departman direktörüne rapor ediyorlar. Ve olası aksiyon planlarını tartışıyorlar. Ayrıca biz yöneticileri, araştırma sonuçlarına göre de değerlendiriyoruz, her yönetici için skorlarımız var, onları sorumlu tutuyoruz. Bu skorlar yıllık yönetici değerlendirmelerinde etkili oluyor, performans için, terfi için o nedenle çok önemli.

Her çeyrekte yöneticilerle birer saatlik görüşmeler yapıyoruz, onların performanslarını, başarı planlarını konuşuyoruz.

Son anketin sonucu neydi?

Yüzde 83.

Çalışanlar ne istiyor, onları ne mutlu ediyor?

Microsoft’ta çalışmaktan çok gurur duyuyorlar, bu her ankette çıkıyor. Hepsi Microsoft’u çalışacak en iyi yer olarak tavsiye ediyorlar. Yöneticileriyle ilişkileri iyi. Şirketin stratejisinden hoşlandıklarını söylüyorlar, şirkettin gittiği yoldan memnunlar. Bunun ne olduğunu konuştuğumuzda, ‘dünyayı şekillendirebilmek’ diyorlar. Microsoft’ta çalışmış olmak onlara ‘dünyayı şekillendirebilme’ hissi veriyor, bu muazzam bir şey. Diğer bir şey ise Türkiye’ye özgü, insanlar Türk olmaktan çok gururlu ve Türkiye’nin geleceğini şekillendirebilmek, onu daha rakabetçi bir ekonomi haline getirmek için çalışıyorlar ki bu onlara müthiş bir enerji veriyor.

Esnek çalışma var mı?

Microsoft’ta kimse nerede olduğunuzla ilgilenmez, işini yapıp yapmadığın önemli. İster evden yap, ister aydan, ister tatilden. ‘Bugün çok yoruldum eve gidiyorum’ veya ‘çok işim var pazar günü çalışacağım’ özgürlüğü beni motive ediyor, seçme şansınızın olması önemli.

Şu ana kadar Türkiye’den kaç kişi gitti yurtdışı görevlere?

En az 227 kişi gitti.

Kadın çalışan önerene 3.000 dolar bonus

Kadın çalışan önerene para ödülü uygulaması devam ediyor mu?
Herkese referans bonusu veriyoruz. Kadın çalışan önerirlerse daha fazla. Erkek çalışan getirene 2.000 dolar, kadın çalışan getirene, bu kişiler işe alındığında 3.000 dolar veriyoruz. Referans programı hakkında şunu düşünüyoruz: ‘iyi insanlar iyi insanları tanır, bu sebeple biz de çalışanlarımızdan pazarda tanıdıkları en iyileri bize getirmesini istiyoruz.’

Hürriyet

KARİYERBAK.COM