İyi bir lider olmanın yolları Kariyerbak.com

Kariyerbak.com.tr| Blog -İyi bir lider olmanın yolları Kariyerbak.com

İyi bir lider olmanın yolları Kariyerbak.com
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Lider olmanın birçok yolu vardır. Biz nkariyer olarak lider olmanın en önemli 18 yolunu sizler için ele aldık.

Takım çalışmasına yatkın olun


Günümüzün globalleşen dünyasında tek başınıza zirveye çıkmanız pek mümkün değildir. Dev şirketler topluluğu bile çoğu zaman konsorsiyum ile işbirliğine gitmektedirler. Sinerji oluşturmak ve başarıya emin adımlarla çıkmak istiyorsanız takım çalışmasını asla göz ardı etmeyin, birbirine uyumlu bir ekip oluşturarak daha kısa sürede daha kalıcı başarılar elde edebilirsiniz.

Takımınız için iyi bir danışman bulun


Günümüzde liderliğin en iyi ön plana çıktığı şekil; yönettiğiniz yâda sorumlu olmakla yükümlü olduğunuz kişi ve kişilerle koordinasyonunuzu sağlayacak, yol haritası çizecek, grupları yönlendirecek ve eğitecek danışmanların oluşturulmasıdır. Danışmanlar, beklenmedik bir durum ile karşılaşıldığında lider kişilere rehberlik yapıp daha sağlıklı bir yapı oluşmasını sağlarlar.

Takımınızı güçlendirin


Gelişen teknoloji ile birlikte paylaşma ve iş birliği kültürü önem kazanmaya başlanmıştır. Sağlıklı bir takım güçlendirmesi ancak takım içinde yer alan kişiler arasındaki uyumla olur. Takımda çatlak sesler çıkarsa tüm takımda çatırdılar meydana gelebilir bunun içinde uyumlu ve koordine içinde çalışan bir ekip oluşturun.

Sinerjik takım kurun


Sinerjik takım 2 kişinin bir araya gelerek yaptığı ekip ve güç birliği ile 2 kişiden daha fazla verim göstermeleridir. Yani 2x2=4 değil 2x2>4 olmasıdır. Sizde öyle sinerjik bir ekip kurun ki işlerinizde kısa zamanda daha verimli sonuçlar alın.

İletişim becerilerinizi geliştirin


İnsanlara amacınızı etkili bir şekilde anlatma yeteneğiniz yoksa mükemmel bir lider olamazsınız. Gerektiğinde iletişim becerileri ile alakalı eğitimleri almaktan çekinmeyin. Çalıştığınız iş sektöründe kullanılan jargonları iyi bilin bu size iletişim kurmada yardımcı olacaktır. Liderin en belirgin özelliklerinden biride iletişimdir onun için buna çok çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Beklentileri vizyonla bütünleştirin


Bir liderin en belirgin özelliği vizyon sahibi olmasıdır. Ne iş yaparsanız yapın bir lider olarak vizyonunuz yoksa liderliğinizde olmaz, çünkü sizi ileriye taşıyacak sizi başarıya götürecek unsur vizyondur. Yaptığınız işte de bunu göz önüne alarak beklentileri vizyona dönüştürme stratejilerini geliştirmek zorundasınız.

Güven verin


Güven oluşturma bir liderin en önemli görevlerinden biridir. Lider olarak her şeyi bilmek zorunda değilsiniz ama size sorulan her soruya nasıl cevap bulacağını bilmek zorundasınız. Ayrıca, açık ve dürüst davranmak, kişilere önem vermek, güvenirliği sağlamak insanların size ve işinize olan güvenini pekiştirecektir. Sizin liderliğinizde çalışan kişiler bir kaynağa ihtiyaç duyduklarında onlara doğru yönlendirme yapacağınıza dair size güven duyarlar.

İlham verin


Bir lider olarak üst düzey yöneticileri ikna edecek kadar gerçekçi, hedef kitleyi zorlayacak kadar iddialı olmalısınız. Hem sorumluluğunda olduğunuz yöneticileri, hem sizin sorumluluğunuzdaki kişileri hem de hedef kitlenizi heyecanlandıracak onlara ilham verecek devamlı onların zihninde kendinizi ve işinizi canlı tutmalı onlara ilham verebilmelisiniz.

Strateji geliştirin


Strateji hem uzman olan kişilerin hem de liderin görevidir. Lider olan kişi sorumlu olduğu kişileri ve sorumlu olduğu kuruluşun varlığını devamlı sürdürmesi, vizyonunu gerçekleştirmesi, bulunduğu yerden daha ileriye taşımasını sağlamak için uzun vadeli stratejiler geliştirmelidir. Bu stratejiler uygulanırken yaşanan aksaklıklar ve değişen sistematik yapıları görebilme onlara müdahale etmeli ve ulaşılması gereken sonuçlara ulaşılmasını sağlamalıdır.

Yenilikçi(inovasyon) olun


İnovasyon bir buluş değildir. Daha çok günümüzde var olan bir ürün, hizmeti ele alıp ürüne yeni etkin özellikler katıp yeniden insanlığın hizmetine sunmaktır. Bu aşamada önemli olan değişen yeni özelliğin etkin olmasıdır. Özgün bir özellik katmasıdır. Örneğin bir domates üreticisi daha dayanıklı ve daha lezzetli bir tohumu kullanarak üründe farklılaşmaya gitmesi yeniliktir. Bunu görüp uygulayan kişide uzman ve lider kişilerdir.

İyi bir dinleyici olun


İyi bir lider ayrıca iyi bir dinleyicidir, lider sadece konuşan yönlendiren değil, sorunları, fikirleri, önerileri ve başka kişilerin gözünden de bakmayı bilen iyi bir dinleyici olmalıdır.

Tutarlı ve dürüst olun


Çalışanlarınız sizin yaptıklarınızı takip eder. Güvenilir ve tutarlı bir lider olmak sizin için çalışan ve beklentilerinize cevap veren ekiplerin oluşmasını sağlar. Tutarlı ve dürüst olmak aslında iş hayatında ve normal hayatta herkesin sahip olması gereken bir erdemdir. Kişiler hata yapabilir, tutarlı olmayabilir yâda dürüst olmayabilir bu davranışlar bir birey oldukları için sadece kendilerini etkiler, ama bir liderin tutarsız olması yâda dürüst davranmaması düşünülemez onun hitap ettiği sorumlu olduğu bir kesim bir topluluk vardır. Onun yaptığı her olumsuz davranış tüm ekibi etkileyebilir kişilerde güven sorunu oluşturabilir. Tutarsızlık ve dürüst davranmamak bir liderin tüm saygınlığını ve prestijini bir anda sıfırlar ve yok eder. Liderliğin en önemli unsurlarından biri prestij ve saygınlıktır.

Kendinizi bilin / gerçekçi olun


Çalışanlar sahte tavırlara saygı duymazlar, onlar tarafından saygı görmek liderin hiç kaybetmemesi gereken bir şey gibi.

Sahte davranışlara çalışanlar saygı duymazlar, eğer onlar tarafından saygı görmek isterseniz lider olarak kaybetmemeniz gereken tek bir şey var oda gerçekçi olmak ve kendini bilmektir. Gerçekçi olmak aynı zamanda çalışanların sizin nasıl biri olduğunuzu ve onlardan ne beklediğinizi anlamasını sağlar. Bilgiyi doğru kullanmak için kendinizi iyi tanımaya ihtiyacınız var. Eğer sizi yansıtmayan bir karaktere bürünmenizi isteyen bir durumdaysanız asla iyi bir lider olamazsınız.

Hızlı ve etkin karar verin


İyi bir lider hızlı ve etkin karar verir. Etkin bir lider karar alırken; Problemi sınıflandırmak, Problemi tanımlamak, Kararın özellikleri, Neyin doğru olduğuna karar vermek, Karara eylem katmak, Kararı gerçek sonuçlarla karşılaştırarak test etmek gibi unsurları bir araya getirerek sonuca gider.

Öğrenmeyi sürdürün


Yaşadığımız çağ bilgi çağı ve teknoloji ile birlikte her gün yeni bir şeyler ortaya çıkmakta eskiler değişmektedir. Bugün doğru olan bir yöntem değişen bu düzende yarın farklılaşabilir. Eğer vizyoner bir lider olmak istiyorsanız ölünceye kadar öğrenmeyi sürdürün işte o zaman stratejik düşünme ve geleceği görme, işinizi geleceğe taşımayı başarırsınız.

Fırsatlar yaratın, engelleri ortadan kaldırın


İnsan kendi fırsatını kendi yaratır. Kişi tuttuğunu koparabilmeli, inatla, inançla işini yapmalı ve sonuca gitmelidir. Hiçbir şey size hazır sunulmaz hazır olan bir iş fırsatı bile size sunulmuş olsa, işe başladıktan sonra birçok değişimin yaşanması gerekliliğini göreceksiniz. Yaşamımız boyunca birçok engellerle karşılaşırız, birçok fırsat ile karşılaşırız bunların hangisinin iyi bir fırsat olduğunu keşfetmeliyiz, işte burada lider kimliği ortaya çıkar. Lider; fırsatları görebilen ve bu fırsatları kullanmak için engelleri aşan kişidir.

Elinizdeki işi bitirmeye kendini adayın ve işinize bağlı olun


İyi bir lider elindeki işi asla yarım bırakmaz ve onu tamamlamak için ne gerekiyorsa yapar ve tamamlar. Zaten tutarlı, kararlı, hızlı, etkin, yenilikçi, stratejist gibi özelliklere sahip olan bir lider elindeki işi bitirme konusunda nasıl sonuca gideceğini bilen kişi olmalıdır. Lider devamlı işini düşünmeli, yenilikçi ve realist olmalı karşılaşılabilecek sorunları önceden tahmin etmeli çözüm üretmeli ve sonuca gitmeyi kolaylaştırmalıdır.

İş sorumluluğu üzerinize alın


Başarılı kişiler sorumluluğun gücüne inanırlar. Başarıdan ayrı düşünülemeyecek bir inanç varsa; o da büyük sorumluluk yüklenilmeden, büyük başarı elde edilemeyeceğidir. Lider asla sorumluluktan kaçmamalı ve hatta gerektiğinde tüm sorumluluğu üstelenmeli ve çalışanlarına güven verebilmelidir. Lider üstlenilen bir işi zamanında ve nitelikli bir şekilde tamamlamalıdır.

KARİYERBAK.COM